Terrassi ehitus

Terrassi ehitus

Terrass lisab võimaluse nautida ilusaid ilmasid koos pere või sõpradega ilma, et peaksid kodust kaugele minema.  Ehitame just Sinule meelepärase ja eelistatud terrassi.

Tegeleme nii: terrassi ehitusega kui ka hooldusega.

Selleks, et saada täpsemat ja personaalsemat ülevaadet, siis võta meiega ühendust. Teeme enda tööd südamega ning anname edasi parima, sest kliendi rahulolu on meie jaoks kõige olulisem.

Kuidas planeerida terrassi ehitust?

Terrassi ehitusel on planeerimine väga oluline. Planeerimisel tuleb läbi käia kõik erinevad aspektid alates ettevalmistustöödest kuni reaalse ehitusprotsessi ja viimistluseni välja. Korrektne planeerimine aitab kokku hoida nii aega, kui ka raha. Ideaalis tuleb teha terrassi ehitusest spetsiaalne joonis, sest nii saab projektist parima ülevaate! 

1. Terrassi asukoha valik

Asukoha valik on planeerimisel väga oluline punkt, sest asukoht määrab ära ehituses mitmed aspektid. Asukoha valikul tuleks enda käest esmalt küsida, mis eesmärgil terrassi ehitama hakata ja mis sellest tulevikus saab. 

Kui on teada täpne otstarve, saad mõelda ka suuruse peale. Suurus aitab saada paremat ülevaadet ka terrassi ehituse hinnast. Lisaks tuleb asukoha valikul mõelda sellele millistes oludes peaks terrassi saama kasutada. 

2. Terrassi mõõtmed

Soovitatav on lähtuda punktist, et terrassi ei ehitataks liiga väikest. Mõõtmete paika panemisel mängib omakorda rolli asukoht ning hoovi suurus. Terrasside ehitusel sõltub suurusest ka hind ning mida suurem projekt seda kulukam see tuleb. 

Sellegipoolest on suuremad terrassid väga hea investeering mida inimesed ei kipu kahetsema. Suuremad lahendused annavad võimaluse mahutada terrassile näiteks mööbli, grilli või midagi muud mõnusat. Suuremate terrasside puhul on populaarne variant 7 x 2.5 m. 

3. Kõrguse planeerimine

Kõrgus sõltub täielikult tellija soovidest, kuid on mingil määral mõjutatud ka asukohast ja aluspinnases, kuhu terrassi ehitama hakatakse. Kõrgemate terrasside puhul on tähtis mõelda just ohutusele ning vajadus võib tekkida piirete rajamise järele. 

Terrassile trepi ehitamine on ühtlasi üks samm, millega kõrgemate projektide puhul tuleks arvestada. 

4. Terrassi tüübi valimine

Otsuse langetamisel tuleks mõelda sellele, mida terrassi kujunduse puhul rohkem väärtustatakse. Kas soovitakse pigem nautida värsket õhku või soovitakse kohta, kus saaks iga ilmaga rahulikult istuda. 

Kinnine terrass

Sellised lahendused on eriti populaarsed just erinevates kortermajades. Kinnise terrassi puhul on ideaalne see, et  pakuks kaitset näiteks vihma eest, mis on meie ilmastiku oludega vägagi teretulnud võimalus. 

Võimalik on ehitada terrassile veel lihtsalt katus, mis jätab mingil määral ala ikkagi avatuks ning kaitseb näiteks vajadusel ainult vihma eest. 

Lahtine terrass

Lahtise terrassi ehitusel tuleb juba eos sellega arvestada, et kehvemate ilmade korral, tuule ja vihmaga seal istuda praktiliselt ei saagi. Sellegipoolest on selline lahendus väga mõnus ja elamust pakkuv. Lahtine terrass on ideaalne just palavatel suvepäevadel näiteks päikese võtmiseks või lihtsalt ilma nautimiseks. 

Küll aga tuleks arvestada, et terrassi ei saa kasutada aastaringselt. 

5. Materjali valik

Materjali valides tuleks lähtuda puhtalt enda maitsele ning milline võiks tulevikus terrass välja näha. Valikut tehes peaks muidugi arvestada ka hoonega ning sellega, kuidas see majaga disainiliselt kokku sobib. 

Enamast jääb peamiseks terrassilaua materjaliks ikkagi puit, kuid puidu valikul on väga palju erinevaid variante. 

Kuumtöödeldu okaspuud

Tegu on teistest laua tüüpidest natukene kulukama versiooniga, kuid on tänu töötlusele väga vastupidav. Läbi kuumutus protsessi on puidus suletud poorid, mis annavad lauale erilise vastupidavuse. 

Immutatud puit

Immutatud puit on üks kõige soodsamaid valikud, kus tavaliselt jaguneb valik, kas männi või kuuse vahel. Immutatud puitu iseloomustab rohekas värvus, mis tuleneb laua töötlemisest immutusvedelikuga. Läbi immutuse muutub laud ilmastikule kõvasti vastupidavamaks. 

Lehis

Lehis on teiste okaspuudega võrreldes hinna poolest kallim. Lehis ei vaja töötlust ning on juba loomulikult ilmastikule väga vastupidav materjal. Lehis võib algul anda endast ilusat punakat tooni, mis ajapikku muutub halliks. 

Tehismaterjalid

Tehismaterjalid on ideaalsed inimestele, kes ei soovi tulevikus hooldustöödega enda pead vaevata. Tehismaterjalid on puidule väga sarnased ning nõuavad pikas perspektiivis tunduvalt vähem tööd. Lisaks puudub igasugune mädanemis ja hallitus oht. 

Betoon ja kivid

Veel valmistatakse terrasse vajadusel erinevatest telliskividest, plaatidest ja lihtsalt betoonist. Valikuid on mitmeid ning kõik sõltub kliendi soovist ja hinnakirjast. 

6. Terrassi ehituse tüüp

Erinevate ehitustüüpe kaaludes tuleks arvestada ka projeti iseärasustega. Omavahel peab kokkusobitama nii materjali, vundamendi, kui ka terrassi kuju.Terrassi vundamendi olemasolu on küll oluline, kuid vahest saab terrassi ehitada lihtsalt maapinnale. Eestis on selline lahendus väga harv nähtus ning pigem tuleb panustada tugeva ja kvaliteetse vundamendi ehitusele. 

7. Kujundus

Kujundamisel tuleb arvestada terrassi ehitus stiiliga ning milliseid materjale soovitakse kasutada. Seejärel tuleb need kaks aspekti oma vahel võimalikult hästi kokku viia. Terrassi ehitusel saab jälgida veel terrassilaua paigaldust ja muid dekoratiivelemente. 

Kuidas terrassi ehitamine käib

Peale planeerimist tuleb pihta hakata terrassi ehitusega, et projekt ka reaalselt ellu viia. Üldine ehitusprotsess pole raske, aga nõuab sellegipoolest pühendumist ja teadmisi, et töö sujuks mõnusalt.

1. Vundamendi ja tugipostide paika panemine

Kvaliteetse vundamendi rajamine on väga oluline ning see on terve konstruktsiooni alus. Vundamendi ja aluspostide peamine ülesanne on hoida ja kanda terrassi raskust mitmeid aastaid. Peamiselt tuleks arvestada inimeste arvuga kui ka mööbliga. 

Eestis on oluline terrassi vundament rajada allapoole külmumispiiri (1.2 meetrit) ning seda sellepärast, et välistada külmakergete võimalus ja oht. Külmakerked tähendab seda, et temperatuuri muutusega maapind mängib. Soovitatav on jätta aluspinnale veel kerge kalle, sest siis saab üleliigne vihmavesi ilusti ära voolata. 

2. Vundamendi ja postide variandid

Vundamendi postide valik jaguneb peamiselt kolme variandi vahel milleks on betoonpostid, fibo plokid või lihtsalt terrassi jalad/kandurid. Terrassi aluspõhi jääb siiski betooniks, et hoida ära külmakergete risk. Tavaliselt kaevatakse see ala üles ning valatakse täis.

Terrassi ehitus jalgadele

Tegu on kõige lihtsama versiooniga ning ühtlasi on lihtsalt jalad ka väga head kandurid. Aluspinna suhtes on vaja siiski veidikene ettevalmistustöid teha, et vältida külmakerkeid. Kui aluspind on valmis saab jalad reguleerida sobivale kõrgusele. Kõrguse sättimine on väga lihtne ning need tuleb lihtsalt õigele kõrgusele keerata. Koormustaluvuse suhtes pole vaja muretseda, sest seda kannatavad jalad väga hästi. 

Betoonpostid

Betoonist postvundament on samuti üks väga levinud viise. Postide valamise läbimõõt oleneb täielikult terrassi pinnast ja selle raskusest. Betoonpostid sobivad ideaalselt isegi kõrgemate projektide puhul. Hinna poolest jäävad betoonpostid keskklassi, kuid on siiski kallimad, kui ehitada vundament näiteks fibo plokkidest.  

Vundament fibo plokkidest

Fibo plokkidest on küll väga hea ehitada, kuid need plokid vajavad väga tugevat aluspõhja. Fibo plokid on üks kõige odavam võimalus terrassi vundamendi ehitamiseks ning seda on väga lihtne ja kiire paigaldada. Plokkide paigaldusel kõige aeganõudvam töö on nende lõikamine õigesse mõõtu. Kergplokkidest on kaevetööde suurus palju väiksem. Kindlasti jäta meelde see, et puit ei tohi jääda vundamendiga otsesesse kontakti. 

Karkassi ehitus

Peale vundamendi paika sättimist on aeg hakata karkassi ehitama. Karkassi ehitamisel peab arvestama erinevate faktoritega kuid peamine eesmärk on luua karkass, mis on vastupidav erinevatele ilmastikuoludele. 

Ehitusel kasutatakse väga palju sügavimmutatud puitu ning suurespildis jääb karkassi stiil kolme valiku vahele. 

  • Ühekihiline paralleel prussidest karkass
  • Ühekihiline rist põõnadega karkass
  • Kahekihiline rist prussidest karkass
  • Kõige kergem on ehitada kahekihilist rist prussidega karkassi.

1. Prussi läbimõõt ja karkassi samm

Terrassi karkassi ehitusel sõltub prussi läbimõõt puhtalt ka terrassi suurusest ja raskusest, kuid enamasti ei ole terrassid mõeldud kannatama ulmelisi raskusi. Prusside läbimõõt võib olla nii 50×150 või siis 50×100. Juhul kui valid näiteks 50×100, siis tõsta karkassi sammu väiksemaks. 

Samm on oluline, sest see peab sobima kokku terrassilaua pikkuse, laiuse ja tüübiga. 

2. Erinevad terrassilaua tüübid

Peale karkassi valmimist on vaja laudasid paigaldama hakata. Terrassilaudade valikul tuleks arvestada laudade vastupidavust ning ka välimust. Laudade töötlemisel võib saada väga erinevad tulemused. Kui süvaimmutada näiteks kuuske, suudab kaitsekiht ainult mõne millimeetri sügavusele imenduda. Männi puhul suudab kaitsekiht pugeda väga sügavale puidu pinda ning muudab selle rohkem vastupidavamaks. 

Kuusk ja mänd 

Enne kui nendest puudest tehtud lauad kasutusele võtta, tuleks need kindlasti läbi töödelda. Need lauad vajavad ühtlasi ka tulevikus pidevalt hooldust. Suurespildis on tegu kõige populaarsemate laudadega mida terrassi ehitusel kasutatakse. 

Komposiitplaadid ehk WPC 

Tegu on tehismaterjaliga millel on väga pikk eluiga. Komposiitplaadi hooldus on minimaalne ning välimuselt on ta väga sarnane muudele naturaalsetele materjalidele. Plaadid pakuvad mugavust ning ei nõua erilist tähelepanu. 

Siberi lehis

Siberi lehis on oma kvaliteedilt väga tugev ning seda sellepärast, et tema puidustruktuur on kõvasti tihedam, kui näiteks männil või kuusel. See muudab Siberi lehise väga ilmastiku kindlaks ning minimaliseerib lisatöötlus vajaduse. Lehis läheb aastatega halliks ja seda tooni saab ka ise esile kutsuda kasutades raudsulfaati. 

Plastplaadid ehk PVC

Plastplaadid on loodud täielikult tehismaterjalidest ning ei vaja samuti eriti palju hooldust, sest tegu on plastikuga. Hinna poolest on ta teistest kallim ning enamasti eelistavad inimesed naturaalseid materjale. 

Terrassilaudade paigaldamine

Laudade paigaldamisel mingit erilist juhendit vaja pole, sest see on kokkuvõtvalt väga loogiline protsess. Kõige klassikalisem ja tavalisem lahendus on laudade paigaldamine ilma mingisuguse mustrita. 

Muud olulised terrassi osad

Terrassi ehitusele saab lisada veel erinevaid lisa võimalusi, mis teevad selle kasutamise mugavamaks ja praktilisemaks. Võimalus on juurde ehitada trepp, katus, seinad mis pakuvad privaatsust ning piirded, mis tagavad kõrgemate terrasside puhul turvalisuse. 

1. Katus

Lihtsa varikatuse lisamine kaitseb terrassi vihmaste ilmade ja ka näiteks lume eest. Tänu sellele on võimalik sooja ilma ja vihmaga terrassil aega veeta. Katust saab ehitada nii puidust või hoopiski klaasist. 

2. Piirded

Terrassi piirde ehitus on oluline just kõrgemate terrasside ehituse puhul. Piirded annavad lisa turvalisust ning on eriti kasulikud, kui peres on väiksemad lapsed või koduloomad. Terrassi piirded sobivad veel ideaalselt kohvikutesse ja muudesse kohtadesse, kus terrass on ehitatud maapinnast kõrgemale. 

3. Seinad

Terrassi ehitusel kaitsevad seinad aastaringselt tuule ja muude ilmastiku olude eest. Hea lahendus on näiteks ehitada seinad koos katusega. Siseterrassidel on seinte ehitamisel populaarne kasutada klaasi, sest see laseb tuppa naturaalse valguse. 

4. Trepid

Trepid on vajalikud näiteks siis, kui terrass on maapinnast piisavalt kõrgel. Trepp muudab terrassile liikumise väga mugavaks ning annab võimaluse astuda kerge vaevaga terrassilt otse õue.